HOME  

M & L

fotografie

koncerty

vzkazy

zvuk, mp3

kontakt

odkazy

Markéta a Lazarové


Historie

Kapela byla založena na jaře roku 1997 ve složení Markéta Habermannová roz. Povolná (kontrabas, zpěv), Jana Gregorová roz. Jakubův (příčná flétna, zpěv), Aleš Povolný (kytara, zpěv, autor textů a hudby), Jindřich Strejček (housle, zpěv). Později se kapela ještě rozrostla o kytaristu Karla Šilda.

Od roku 2001 koncertuje kapela jako trio ve složení Markéta Habermannová (kontrabas, zpěv), Jindřich Strejček (housle, zpěv) a Aleš Povolný (kytara, zpěv). V tomto období má Markéta a Lazarové v repertoáru především vlastní tvorbu, která se snaží najít spojnice mezi folkem a jinými hudebními žánry. Mimo to se inspiruje českými, moravskými a irskými lidovými písněmi. Na koncerty si zpravidla zve zajímavé hosty. Jsou to např. Šárka Macounová roz.Povolná (příčná flétna), Iveta Limburková (zpěv), Alena Hájková roz. Havlůjová (recitace, zpěv), Marie Kubíková (recitace), Ondřej Tichý (flétny, buben), Adam Schröfel (violoncello), Václav Jan Kvapil (violoncello), Karolína Tichá (buben, rytmika) a další.

V září 2003 dochází k personálním změnám. Jindřicha Strejčka nahrazuje houslistka Monika Jakubcová roz. Zátopková, která se dříve angažovala v kapele Hnutí mysli. Přetrvává vlastí tvorba a lidové písně ve vlastních aranžích. Kapela často účinkuje v Praze a okolí, zúčastňuje i různých folkových festivalů.

Po téměř tříleté pauze se v roce 2015 kapela Markéta a Lazarové vrací s repertoárem irských lidových písní, moravských, slovenských a rumunských písní. Zařazuje i některé písně
z vlastní tvorby. Účinkuje zejména v rodinném triu Markéta Habermannová (kontrabas, zpěv), Aleš Povolný (kytara, zpěv) a Miloš Povolný (housle). Na koncertech se objevují i další muzikanti: Monika Jakubcová (housle, zpěv), Tomáš Drdácký (banjo), Marek Kuta (zpěv), Adam Schröfel (violoncello) a další.